بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر

به صورت کلی بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر بودن آب و هوایی خشک است که سرعت باد هم بیشتر از 29 کیلومتر بر ساعت نباشد. در نظر گرفتن شرایط پرواز و نشخیص وضعیت جوی هوا یکی از مهم ترین کارهایی است که یک خلبان پاراگلایدر باید انجام دهد.

در نظر گرفتن شرایط جوی به ویژه برای انجام پروازهای دو نفره تفریحی که باید به ایمن ترین شکل ممکن انجام شود اهمیت بسیار زیادی دارد. اما در هنگام انجام پروازهای تک نفره نیز باید مراقب شرایط جوی باشdد و خیالتان از بابت امنیت پرواز آسوده باشد. آشنایی با انواع شرایط جوی و مبانی علم هوhشناسی یکی از مهم ترین بخش های دوره های آموزش پاراگلایدر است.

ایده آل ترین بادها برای پرواز با پاراگلایدر، بادهایی با سرعت 3 تا 24 کیلومتر با ساعت هستند. خلبان های مبتدی بهتر است در بادهایی با سرعت بالاتر از 19 کیلومتر بر ساعت پرواز نکنند.

در این مقاله از ایران ری اکشن قصد داریم در خصوص بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر صحبت کنیم و به تمامی سوالات رایجی که در زمینه آب و هوای مناسب پاراگلایدر وجود دارند پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

برای پاراگلایدر سواری به چه آب و هوای نیاز داریم؟

بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر در وضعیت هایی است که آب و هوا کاملا خشک و آسمان صاف است. البته می توانید در آسمان های ابری هم پاراگلایدر سواری کنید اما مسیریابی و کنترل پرواز ممکن است برای شما کمی چالش برانگیز باشد.

شما  می توانید در هوای خشک، نیمه ابری و تمام ابری پاراگلایدر سواری کنید. اما قبل از اقدام به پرواز حتما از روز قبل وضعیت آب و هوا را چک کنید و مطمئن شوید که شرایط پرواز با پاراگلایدر فراهم است. یادتان باشد که آب و هوا در هر لحظه ای می تواند تغییر کند، پس بهتر است علاوه اعتماد به علم و غرایز خودتان، خبرهای پیش بینی هوا را نیز دنبال کنید.

مهم ترین شرایط آب و هوایی که باید مراقب آن ها باشید زمانی است که باد شدید می وزد یا باران می بارد. همچنین در صورت مشاهده ابرهای اوروگرافیک و کومولونیمبوس نیز بهتر است دست نگه دارید و پرواز نکنید.

بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر

بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر

آیا می توان در باد پاراگلایدر سواری کرد؟

بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر زمانی است که باد در وضعیت ایده آل باشد. نیروی باد می تواند به شما کمک کند تا بیشتر در آسمان بمانید و مدت زمان پرواز را طولانی تر کنید. هرچقدر تکنیک ها و مهارت های پروازی شما بیشتر باشد برای مدت طولانی تری می توانید در شرایط بادی پاراگلایدر سواری کنید.

برای تجربه پرواز بهتر، آشنایی و درک وضعیت انواع بادها امری ضروری است. با شناخت بهتر بادها می توانید نرم تر و آسان تر پاراگلایدر سواری کنید. همچنین برای موفقیت در مسابقات پاراگلایدر سواری نیز ضروری است آشنایی زیادی با وضعیت بادهای مختلف داشته باشید. هرچقدر شناخت شما از سرعت و قدرت باد بیشتر باشد، امنیت و لذت پرواز شما تضمین شده تر خواهد بود.

آیا می توان در مقابل باد هم پرواز کرد؟

از نظر تکنیکی بله، می توان در مقابل نیروی باد نیز با پاراگلایدر پرواز کرد. اما این کار به ویژه برای خلبان های تازه کار سخت است. پرواز کردن بر خلاف نیروی باد انرژی زیادی از شما می گیرد چون باید با سختی فراوان یک مرکز ثقل قدرتمند را پیدا کنید.

این کار همچنین به مهارت ها و توانایی های بیشتری نیاز دارد. برای پرواز کردن مخالف نیروی باد شما باید درک بسیار زیادی از داینامیک و جهت حرکت بادها داشته باشید. پاراگلایدر سواری مخالف جریان باد به مهارت ردیابی تغییرات جریان باد هم نیاز دارد. به همین خاطر قبل از پاراگلایدر سواری خلاف جریان باد باید به خوبی با شرایط منطقه آشنا باشید.

آیا برای پاراگلایدر سواری به باد احتیاج داریم؟

به صورت عمومی برای پاراگلایدر سواری به باد نیازی نداریم. گرچه در هنگام پرواز و به ویژه شرکت در مسابقات، باد می تواند یک عامل کمکی ارزشمند باشد که به افزایش سرعت و تحمل وزن شما توسط چتر کمک کند. با این وجود اگر مهارت کافی داشته باشید، بدون کمک باد هم می توانید پاراگلایدر سواری کنید. مهارت هایی که در دوره های آموزش پاراگلایدر آکادمی ایران ری اکشن کسب خواهید کرد.

تست کردن قدرت باد پیش از شروع پرواز نیز به شما نشان می دهد که چگونه باید تیک آف (بلند شدن از زمین) و لندینگ (فرود) کنید. علاوه بر این به شما نشان می دهد که بهتر است پرواز را شروع کنید یا آن را به تعویق بیندازید.

مهارت های باد شناسی در کلاس های آموزش پاراگلایدر به شما یاد داده خواهد شد.

آیا بدون باد هم می توان با پاراگلایدر پرواز کرد؟

باد برای خلبان های نوپا یک عامل کمکی بسیار مهم است (به ویژه در هنگام بلند کردن چتر و تیک آف از روی زمین) اما یک عامل ضروری برای پاراگلایدینگ نیست. گرچه باد به پاراگلایدر کمک می کند تا برای مدت طولانی تری روی هوا باقی بماند اما برخورداری از باد به هیچ وجه جزو قوانین طلایی پاراگلایدر سواری نیست!

برای اینکه جهت پرواز کردن زیاد به باد وابسته نباشید باید آموزش پاراگلایدر را به خوبی پشت سر گذاشته باشید. یادتان باشد که پرواز کردن از سایت های پاراگلایدری که شیب مناسب دارند و شرایط ایده آل تیک آف را فراهم می کنند بهتر است.

همچنین چک کردن وضعیت باد قبل از شروع پرواز نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شما باید قبل از پروازهای تک نفره مطمئن شوید که از مهارت های لازم برای تضمین امنیت پرواز برخوردار هستید.

برای یک خلبان حرفه ای بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر وجود ندارد، تنها شرایط بد و غیر ممکن وجود دارد.

برای پرواز با پاراگلایدر به چه مقدار باد احتیاج داریم؟

همانطور که اشاره شد اصولا برای پاراگلایدر سواری به باد نیازی ندارید اما در شرایطی که باد حضور دارد ضروری است بدانید که پرواز در چه نوع بادهایی ایمن است. به صورت کلی بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر در بادهای بین 3 تا 24 کیلومتر بر ساعت است. خلبان های تازه کار معمولا ترجیح می دهند در بادهایی که سرعت پایین تری دارند پرواز کنند. هرچند ورزشکارهای حرفه ای بادهای سریع تر را ترجیح می دهند.

شما می توانید با استفاده از یک بادسنج سرعت و قدرت دقیق بادها را اندازه گیری کنید. توجه داشته باشید که قبل از پرواز، علاوه بر سرعت حتما قدرت باد را نیز اندازه گیری نمایید. تشخیص صحیح قدرت و سرعت باد به شما کمک می کند تا بهترین تکنیک تیک آف و لندینگ را به خوبی شناسایی کنید.

بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر

بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر

چه بادی برای پرواز با پاراگلایدر باد شدید محسوب می شود؟

پاراگلایدر سواری ورزش یا تفریحی است که به شدت به وضعیت آب و هوایی و درک شما از شرایط جوی وابسته است. این مسئله اهمیت زیادی دارد که به عنوان یک خلبان به خوبی بدانید که چطور وضعیت آب و هوایی را تشخیص دهید و تصمیم بگیرید در این شرایط پرواز کنید یا نه. بادهایی که سرعت آن ها بالاتر از 29 کیلومتر بر ساعت است بسیار خطرناک هستند. به همین خاطر اگر با این بادها مواجه شدید بهتر است چتر خود را باز نکنید و پرواز را به روز دیگری موکول کنید.

برای خلبان های تازه کار نیز پرواز کردن در بادهایی با سرعت 17 تا 22.5 کیلومتر بر ساعت نیز سخت و چالش برانگیز است. یادتان باشد که باید مهارت های لازم در کلاس های سطح بالای آموزش پاراگلایدر را کسب کرده باشید تا بتوانید در بادهای قوی پرواز کنید.

شما همچنین باید در حین پرواز نیز مدام وضعیت بادها را چک کنید و شرایط پرواز را متناسب با شرایط جریان هایی تنظیم نمایید.

بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر در کدام باد است؟

زمانی که قصد دارید سرعت باد را اندازه بگیرید باید به پارامترهای مختلفی توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید که باد مدام در حال تغییر است آنچه روی زمین اندازه گیری می کنید ممکن است با عددی که روی آسمان به دست می آورید متفاوت باشد.

بهتر است سرعت باد را در یک بازه 2 دقیقه ای تست کنید. اگر متوجه شدید که در این بازه زمانی سرعت باد بیشتر از 2 متر بر ثانیه تغییر می کند یعنی باد طوفانی است. چنین بادی ریسک پرواز رو به عقب را بالا می برد و باعث دشواری لندینگ می شود.

همچنین توصیه می کنیم قبل از پرواز حتما شیب باد (تغییرات قدرت و جهت حرکت) را نیز اندازه گیری کنید. شیب باد به این صورت است که وقتی نزدیک زمین هستید جریان هوا بسیار کُند است اما وقتی کم کم بالاتر می روید سرعت باد افزایش پیدا می کند. به همین خاطر مدت کوتاهی بعد از تیک آف باد ناگهان شما را به عقب پرتاب می کند.

در زیر به انواع بادها اشاره می کنیم:

  • 1 متر بر ثانیه: این باد بسیار آرام است. برای پرواز کردن در این باد باید زحمت زیادی بکشید و با بیشترین سرعت ممکن بدوید تا بتوانید تیک آف کنید.
  • 1 تا 3 متر بر ثانیه: با این سرعت باد هم تیک آف فوروارد و هم تیک آف بکوارد (رو به عقب) امکان پذیر است. این باد همچنان جزو بادهای آرام به شمار می رود و برای تیک آف کردن در آن باید به میزان قابل توجهی بدوید.
  • 4 تا 6 متر بر ثانیه: این بادی با قدرت ملایم است که برای تیک آف کردن در آن فقط باید مقدار کمی بدوید. هر دو شیوه تیک آف فوروارد و بکوارد در این سرعت امکان پذیر هستند.
  • 7 تا 10 متر بر ثانیه: اگر یک خلبان با تجربه پاراگلایدر نیستید بهتر است در این باد پرواز نکنید. قدرت این باد زیاد است و احتمال وقوع توربولانس هم در آن بالاست.
  • 11 تا 13 متر بر ثانیه: این سرعت بسیار بالاست. شانس فرود آمدن بکوارد (رو به عقب) نیز در آن بالاست. در این سرعت باد حتما توربولانس های قدرتمند را تجربه خواهید کرد و کنترل چتر پاراگلایدر نیز در آن سخت خواهد بود. تنها خلبان های باتجربه و حرفه ای پاراگلایدر می توانند در این سرعت باد پرواز کنند.
  • بالای 14 متر بر ثانیه: زمانی که باد به این قدرت می رسد، پرواز کردن در آن برای هر خلبانی بسیار خطرناک است.

آیا می توان در باران هم پاراگلایدر سواری کرد؟

پرواز در آب و هوای بارانی نه تنها یکی از بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر نیست، بلکه اتفاقاً بسیار خطرناک است!

چترهای قدیمی پاراگلایدر معمولا آب را به خودشان را جذب می کنند و ضد آب نیستند. این اتفاق هم باعث می شود که بال سنگین شده و کنترل آن به شدت سخت تر شود. گرچه بالهای امروی آب را جذب نمی کنند اما باران شدیداً مسیر حرکت جریان های هوایی زیر بال را تحت تاثیر قرار داده و باعث می شود کنترل چتر تا حد زیادی از دست خلبان خارج شود.

به همین خاطر ضروری است حتما وضعیت پیش بینی آب و هوا را چک کنید و در شرایط بارانی پرواز نکنید. اگر به هر دلیلی ناگهان در باران گیر افتادید تمام تلاش خود را بکنید تا دوباره کنترل پرواز را به دست بگیرید و با تمام سرعت به سمت نزدیک ترین محل لندینگ پرواز کنید.

جدای از باران، در صورت مشاهده ابرهای زیر نیز بهتر است پرواز نکنید:

  • ابرهای اوروگرافیک: این ابرها می توانند در اطراف یک تپه شکل بگیرند. این نوع ابر دید را بسیار کم کرده و تا حد صفر پایین می آورند. اتفاقی که ممکن است باعث شود مسیر پیش روی خود را به درستی نبینید و با اجسام پرنده دیگر برخورد کنید. بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر شرایطی است که حداقل دید کاملی از جلوی خود داشته باشید.
  • ابرهای عدسی شکل: وجود این ابرها به معنای وزش بادهای شدید در ارتفاع است که باعث ایجاد موج در جو می شود. این ابر نشانه آن است که هوا در امتداد شیب تپه به سمت بالا می رود و از طرف دیگر به سمت پایین جریان دارد. یعنی برخی مناطق آرام و برخی مناطق ناگهان بادخیز می شوند و مناسب پرواز نیستند.
  • ابرهای کومولونیمبوس: دیدن ابرهای کومولونیمبوس نشانه آن است که صد در صد باید دست از پرواز بکشید و آن را به روز دیگری موکول کنید. ابرهایی مانند این می‌توانند باعث ایجاد جریان‌های شدید به سمت بالا و پایین با سرعت 200 مایل در ساعت (321.87 کیلومتر در ساعت) شوند. ابرهای کومولونیمبوس می توانند نشانه وجود باران شدید، بادهای شدید و رعد و برق باشند.
بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر

بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر

بهترین زمان برای پاراگلایدر سواری چه موقع است؟

بهترین زمان برای پاراگلایدر سواری وقتی است که هوا خشک باشد. همچنین باید شرایطی فراهم باشد که بتوانید به صورت کامل اطراف خود را ببینید. داشتن یک دید باز از روبرو و زیر پا به شما کمک می کند تا پرواز بهتری را تجربه کنید و ریسک کمتری را تجربه نمایید. صاف بودن آسمان برای پرواز با پاراگلایدر ضروری نیست اما یک مزیت خوب است.

بهترین زمان های روز برای پرواز نیز به فصل بستگی دارد. معمولا در پاییز و زمستان بهترین ساعت پرواز بین 11 صبح تا 5 بعد از ظهر است. اما در بهار و تابستان بین 9 صبح تا 6 بعد از ظهر.

وضعیت های مناسب برای پرواز با پاراگلایدر کدامند؟

گرچه پاراگلایدر سواری ورزشی است که به شدت به وضعیت آب و هوایی وابسته است اما پیدا کردن شرایط ایده آل آن دشوار نیست. تنها کافی است از پرواز کردن در باران، بادهای شدید، طوفان و رعد و برق خودداری کنید. به جز این ها در سایر شرایط آب و هوایی می توان با پاراگلایدر پرواز کرد. واقعیت است که حتی در آسمان های ابری هم می توان پاراگلایدر سواری ورزشی انجام داد!

یادتان باشد که بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر همیشه داشتن آسمان های صاف و آفتابی نیست.

اگر در این رشته تازه کار هستید توصیه می کنیم در بادهای شدید ار 19 کیلومتر بر ساعت پرواز نکنید. همچنین یادتان باشد که حتما از روز قبل وضعیت آب و هوا را چک کنید. ایده آل ترین بادها برای پرواز بین 3 تا 24 کیلومتر بر ساعت سرعت دارند.

بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر

بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر

نتیجه گیری

توجه به شرایط آب و هوایی یکی ضروری ترین اقداماتی است که باید برای پرواز کردن با پاراگلایدر انجام دهید. شما به عنوان یک خلبان باید بتوانید شرایط جوی را شناسایی کرده و تشخیص دهید که کدام بادها برای چه نوع تکنیک های پروازی مناسب هستند.

در کلاس های آموزش پاراگلایدر مهارت های لازم برای تشخیص بهترین شرایط پرواز با پاراگلایدر به شما آموزش داده می شوند. همچنین تکیک ها پرواز در شرایط مختلف جوی را در سطوح مختلف آموزش خواهید دید.

لینک مفید