پرواز تندم

پرواز تندم چیست؟

وقتی که می خواهید یک تفریح جدید را امتحان کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می رسد، چیست؟ شاید سفر به یک جای ناشناخته یا رفتن به یک شهربازی جدید، اولین گزینه هایی باشد که به ذهنتان می آید. اما واقعیت اینجاست که گزینه های بیشتری پیش روی شماست.

یکی از اصلی ترین تفریحات شما، پرواز تندم یا پاراگلایدر تفریحی است. لازم نیست حتما پرواز با پاراگلایدر را بلد باشید. کافیست یک بلیط پرواز تفریحی را رزرو کرده و با یک خلبان ماهر به پرواز دربیاید.

پرواز تندم یا دونفره، یکی از جذاب ترین تفریحاتی است که هرکسی می تواند داشته باشد. اما چه چیزی در مورد این شکل از پرواز وجود دارد که باید بدانیم؟ آیا به وسایل خاصی برای پرواز احتیاج است؟ پیش نیاز خاصی وجود دارد؟

در این مقاله از وبسایت ایران ری اکشن می خواهیم در خصوص پرواز تفریحی دونفره یا همان تندم صحبت کنیم. بنابراین اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این موضوع هستید، به اسکرول کردن این متن ادامه دهید.

پیش نیازهای پرواز تندم

پرواز تندم

برای اینکه پرواز تندم خود را انجام دهید، اولین گام این است که بلیط خود را تهیه کنید. می توانید از صفحه پرواز تفریحی، بلیط خود را رزرو کنید.

البته قبل از اینکه بلیط خود را خریداری کنید، مطمئن شوید که مشکلات زیر را ندارید:

 • بیماری های قلبی و تنفسی
 • وزن بیش از 100 کیلوگرم ( پاراگلایدرهای دونفره برای مسافران بیش از 100 کیلوگرم طراحی نشده اند)
 • بارداری
 • ابتلا به حملات پانیک

و..

بعد از اینکه مطمئن شدید، هیچ یک از مشکلات بالا را ندارید، می توان با خیال راحت پرواز تندم را انجام داد.

برای اینکه پرواز تفریحی شما به بهترین شکل ممکن انجام شود، حواستان به نکات زیر باشد:

 • نیم ساعت زودتر از ساعت پرواز خود در سایت پروازی حضور داشته باشید
 • کفش مناسب پیاده روی بپوشید. ممکن است ناچار به دویدن یا پیاده روی شوید(به خصوص به هنگام تیک آف)
 • لازم نیست دوربین عکاسی همراهتان باشد تا لحظات پرواز خود را ثبت کنید. در آکادمی ایران ری اکشن، خدمات عکاسی با دوربین حرفه ای ارائه می شود.
 • مطمئن شوید که عینک محافظ خوبی دارید که از چشمانتان در برابر اشعه آفتاب مراقبت کند.
 • لباس سبک بپوشید. ترجیحا یک بادگیر سبک که شما را از سرما هم حفظ کند

الباقی تجهیزاتی که برای پرواز با پاراگلایدر تفریحی نیاز دارید توسط مجموعه ایران ری اکشن تامین خواهد شد.

بنابراین از پرواز خود لذت ببرید و نگران هیچ چیز نباشید.

پاراگلایدر تندم برای چه کسانی مناسب است؟

یکی از سوالاتی که مطرح می شود، این است که پاراگلایدر تندم برای چه کسانی مناسب است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تقریبا همه می توانند پرواز تفریحی دونفره را امتحان کنند. افراد 18 الی 70 سال، به راحتی می توانند پرواز را امتحان کنند.

اما قبل از آن بهتر است نکات بالا را مد نظر داشته باشید.

ترس از ارتفاع و پرواز تفریحی

پرواز تندم و ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع دارید؟ با رفتن روی یک نقطه بلند، پاهایتان شل می شود و لرز می کنید؟ نمی دانید که با این شرایط، پرواز تندم مناسبتان است یا خیر؟

واقعیت اینجاست که ترس از ارتفاع یکی از رایج ترین فوبیاهای انسانی است. اما راه غلبه بر آن، مانند تمام فوبیاهای دیگر است: مواجه شدن با آن!

اگر می خواهید ترس از ارتفاع شما برطرف شود، باید پروازهای ایمنی مثل پاراگلایدر دونفره را امتحان کنید. در این روش مطمئن هستید که ایمن خواهید بود و علاوه بر این، به تدریج مشکل ترس از ارتفاع شما از بین خواهد رفت.

یکی از ترس های اصلی کسانی که به این فوبیا مبتلا هستند، این است که با قرارگیری در یک سطح مرتفع، دچار سرگیجه می شوند. اما واقعیت اینجاست که سرگیجه احساسی است که به زمین و گرانش وابسته است. بنابراین به محض اینکه پرواز می کنید و روی هوا قرار می گیرید، این مشکل نیز از بین خواهد رفت.

در ضمن پرواز تفریحی پاراگلایدر، یک پرواز سبک و آرام است. قرار نیست مانورهای خطرناکی داشته باشید یا حرکات آکروباسی انجام دهید. در پرواز تندم، از نقطه لانچ به پرواز درآمده و در نقطه فرود، به زمین می نشیند. بنابراین خبری از چالش های پروازی نیست.

همین موضوع سبب می شود که ریسک پرواز پایین بیاید و بهترین روش برای لذت بردن از یک پرواز ایمن و آرام باشد.

نحوه تیک آف و فرود پرواز تفریحی

یکی از اصلی ترین سوالاتی که مسافران پرواز تندم دارند، این است که در حین تیک آف، پرواز و فرود باید کار خاصی انجام بدهند؟

در ادامه به مهمترین وظایف مسافر در طول پرواز اشاره کرده ایم:

تیک آف پرواز تفریحی

برای تیک آف پرواز تفریحی روی یک سطح مرتفع مثل تپه قرار می گیرید. بعد از آن، به دستور خلبان چند قدمی را راه رفته یا می دوید( معمولا 10 الی 15 متر. البته این موضوع به شدت باد در نقطه تیک آف بستگی دارد).

بعد از آن، اگر دنبال پرواز ترمال باشید، خلبان به دنبال حفره های هوایی می گردد تا ارتفاع بیشتری بگیرید.

بعد از تیک آف دیگر کار خاصی لازم نیست انجام دهید و می توانید از مناظر اطراف لذت ببرید. می توانید با خلبان خود صحبت کنید و سوالاتی که در مورد مناظر زیر پایتان دارید، با وی در میان بگذارید.

خیالتان از بابت جریان باد هم راحت باشد. آنقدر شدید نیست که صدای خلبان را نشنوید. عکس بگیرید و لحظات ناب پرواز خود را ثبت کنید. اگر برای اولین بار است که پرواز تندم را امتحان می کنید، تا جای ممکن از آن لذت ببرید. چرا که همیشه بار اول، چیز دیگریست!

فرود در پرواز دونفره

یکی دیگر از اطلاعاتی که در خصوص پرواز دونفره باید داشته باشید، فرود است.

باید بدانید که نقطه فرود قبل از پرواز مشخص خواهد شد. وقتی که کاهش ارتفاع پیدا می کنید، خلبان یک چرخش دایره مانند خواهد زد تا فرود به بهترین شکل ممکن رخ دهد. مطمئن شوید که پاهایتان را آماده نگه داشتید تا بعد از برخورد باز زمین، بتوانید خودتان را ثابت نگه دارید. پاها باید از هارنس آویزان باشند.

به طور کلی، پیش از پرواز تفریحی در مورد جزئیات پرواز تندم با شما صحبت خواهد شد و آموزش های لازم داده می شود. بنابراین نگران چیزی نباشید و از پرواز خود لذت ببرید.

سوالات متداول

پرواز تندم

پرواز تفریحی، همان چیزی است که برای هیجان بخشی به زندگی تان نیاز دارید. طبیعی است که سوالات زیادی در خصوص این شکل از پرواز در ذهنتان شکل گرفته باشد. تا جای ممکن، تلاش کرده ایم به این سوالات پاسخ بدهیم:

 • هزینه پرواز تفریحی دونفره چقدر است؟

هزینه پرواز تفریحی با توجه به مدت زمان پرواز و مهارت خلبان تعیین می شود. در مجموعه ایران ری اکشن، بلیط یک پرواز دونفره از 1 میلیون و 200 هزار تومان شروع می شود.

 • من هیچ چیز در مورد پرواز یا پاراگلایدر نمی دانم. آیا خطر پرواز را بالا می برم؟

نیازی نیست خودتان را نگران این مسائل کنید. خلبان پاراگلایدر همه چیز را تحت کنترل دارد و لازم نیست شما کار خاصی انجام دهید یا اطلاعات خاصی در مورد پرواز با پاراگلایدر داشته باشید.

 • آیا میتوانم از خلبان بخواهم که حرکات آکروباسی انجام دهد؟

خلبان پاراگلایدر با توجه به خواست مسافر، می تواند چرخش های محدودی در حین پرواز اجرا کند تا هیجان پرواز تندم را بالا ببرد.

 • آیا در شرایط آب و هوایی نامناسب هم پرواز تندم انجام می شود؟

معمولاً توصیه می کنیم که پرواز خود را به زمان مناسب تری موکول کنید. شرایط آب و هوایی نامناسب ممکن است ریسک پرواز با بالاتر ببرد.

 • عکس و فیلم های پرواز را چگونه تحویل بگیرم؟

خلبان با دوربین حرفه ای ورزشی، عکس و فیلم های پرواز را می گیرد و بعد از فرود در اختیار مسافر قرار می دهد. مطمئن شوید که حافظه گوشی موبایلتان، فضای خالی داشته باشد. همچنان می توانید یک فلش مموری به همراه داشته باشید و تصاویر خود را تحویل بگیرید.

 • آیا می توان پرواز همزمان دونفره رزرو کرد؟

بله! شما می توانید از پکیج های پرواز همزمان استفاده کنید. به این ترتیب شما و پارتنرتان می توانید با دو خلبان به پرواز دربیایید. خلبانان نزدیک به هم پرواز می کنند تا مسافران بتوانند با هم عکس بگیرند.

نتیجه گیری

همیشه وقتی اسم پرواز می آید، خیلی از ما به خطرات آن فکر می کنیم و ناخودآگاه دست و پایمان شُل می شود. اما واقعیت اینجاست که پرواز تندم یکی از ایمن ترین پروازهایی است که می توانید امتحان کنید.

در حین پرواز، شما با تجهیزات باکیفیت به چتر متصل خواهید شد و جایتان کاملاً امن است. بنابراین می توانید خودتان را به دست خلبان و جریان هوا بسپارید و از وزیدن باد روی صورتتان لذت ببرید.

این تجربه ای است که باید نهایت استفاده را از آن ببرید.

در نهایت امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.