پاراگلایدر چیست ؟

پاراگلایدر از نظر لغوی از ترکیب دو کلمه para به معنی چتر که ریشه فرانسوی دارد و همچنین glider به معنی سرخورنده تشکیل شده است. از ترکیب این دو بخش در می یابیم که پاراگلایدر به معنی چتر سرخورنده هست. مفهوم سر خوردن یعنی حرکت شیب دار به سمت پایین. بنابراین یک پاراگلایدر به طور طبیعی رفته رفته که پیش روی می کند ارتفاع خود را نیز از دست می دهد.

در شکل زیر شما تصویر پاراگلایدر را می بیینید

نکات مهم در آموزش پاراگلایدر

چتر بازی چیست؟

چتر بازی اصطلاح عامیانه ای است برای رشته ورزشی سقوط آزاد یا sky diving. در این رشته ورزشی خلبانان از هواپیما یا یک وسیله پرنده همراه با چترشان بیرون پریده و بعد از مقداری سقوط آزاد اقدام به باز کردن چترشان می نمایند. حالت دیگر انجام این کار پرش از روی ساختمانها و پلها و … است که به آن بیس جامپ می گویند. در رشته بیس جامپ چون ارتفاع پرش کوتاه است تنها از یک چتر استفاده می شود ولی در رشته سقوط آزاد چتر دوم نیز برای مواقع ضروری استفاده می شود. بنابراین چتر سواری و یا چتر بازی اصطلاحات عامیانه ای هستند که برای این رشته ورزشی استفاده می شوند.

سقوط آزاد

سقوط آزاد

بالون چیست؟

بالون وسیله ای است توپی شکل که به کمک مشعل هوای گرم در آن محبوس می شود و در زیر آن سبدی قرار دارد که افراد داخل آن قرار میگیرند. بالون سواری تجربه متفاوتی است که نباید با وسایل دیگر اشتباه گرفته شود.

بالون

بالون

کایت چیست؟

کایت در اصل اصطلاحی عامیانه برای وسیله ای است که هنگ گلایدر نام دارد.در این وسیله که دارای ساختار فلزی و پارچه ای می باشد خلبان به صورت افقی در زیر آن قرار گرفته و شکل این وسیله مثلثی شکل می باشد. در شکل زیر شما تصویر یک هنگ گلایدر را می بینید که تفاوت های ظاهری آن را می توانید مشاهده کنید. گاها برخی کایت سواری را با پاراگلایدر سواری اشتباه می گیرند.

هنگ گلایدر یا کایت

هنگ گلایدر

گلایدر چیست و چه فرقی با پاراگلایدر دارد؟

بعضا دیده شده برخی عبارت گلایدر سواری را به منظور استفاده از پاراگلایدر جستو می کنند. در اینجا لازم است تا توضیحاتی در مورد گلایدر داده شود تا ذهنیت درستی شکل گیرد.

گلایدر وسیله ای است شبیه به هواپیما ولی بدون موتور که عمدتا توسط وینچ شدن با هواپیماهای دیگر به پرواز در می آید. در شکل زیر شما تصویر یک گلایدر را مشاهده می کنید.

گلایدر

گلایدر

پاراسل چیست؟

پاراسل نوعی پاراشوت (چتر گرد و گنبدی) است که توسط یک وسیله (عمدتا قایق) کشیده می شود و شما را به سمت بالا می برد. مادامی که قایق در حال حرکت است شما در ارتفاع باقی می مانید و کنترل وسیله در واقع با قایق است و شما به دنبال قایق در حرکت هستید. ارتفاع حداکثر در این وسیله 150 متر است. در صورتی که پاراگلایدر تا سقف 6000 متر نیز می تواند پرواز کند. در تصویر زیر یک نمونه پاراسل نمایش داده شده است.

پاراسل

پاراسل

پاراموتور چیست؟

پاراموتور وسیله ای است بسیار شبیه به پاراگلایدر با این تفاوت که یک موتور به آن اضافه شده است. پاراموتور به دو صورت فوت لانچ و ترایک مورد استفاده قرار میگیرد.  در پاراموتور فوت لانچ که عمدتا به صورت انفرادی استفاده می شود موتور همانند کوله پشتی بر دوش خلبان قرار گرفته و با کمک نیروی موتور و چتر بالای سر آن به پرواز در می آید. در حالت ترایک از یک وسیله 3 چرخ استفاده می شود و خلبان بصورت تنها و یا همراه با مسافر روی صندلی های آن می نشینند و پرواز می کنند.

در تصاویر زیر یک نمونه پاراموتور فوت لانچ و یک نمونه پاراترایک را مشاهده می کنید.

پاراموتور فوت لانچ
پاراترایک

اشتباهات رایچ در بیان کلمه پاراگلایدر

عده ای به اشتباه در تلفظ کلمه پاراگلایدر اشتباه می کنند و از کلمات پالاگلایدر یا پالاگرایدر و یا پاراگرایدر و پاراگلایدل استفاده می کنند. همان گونه که در ابتدای این نوشتار نیز بیان شد عبارت صحیح پاراگلایدر است که از ترکیب دو واژه para و glider بوجود آمده و به معنای چتر سرخورنده است.

برای رزرو  و اطلاعات در مورد پرواز تفریحی پاراگلایدر چکار کنم؟

برای مطالعه در این زمینه توصیه می شود صفحه پروازهای تفریحی رو مشاهده کنید.

اطلاعات آموزش رو از کجا به دست بیارم؟

برای این منظور صفحه آموزش پاراگلایدر رو ببینید.