آموزش کنترل پاراگلایدر

آموزش کنترل پاراگلایدر چگونه انجام می شود!

پرواز کردن شوخی نیست! با جان آدمیزاد سر و کار دارد. بنابراین اگر روزی تصمیم گرفتید که پرواز با پاراگلایدر را یاد بگیرید، باید قبل از هر چیز، این تصور را در ذهن خود جا بندازید که پرواز کردن، امری جدیست و نیازمند آموزش های حرفه ای است.

اما آموزش کنترل پاراگلایدر را باید از کجا شروع کنیم؟ چگونه می توان در مواقع بحرانی، کنترل پاراگلایدر را به دست گرفت؟ آیا دوره های آموزشی پاراگلایدر برای تسلط بر پاراگلایدر در مواقع بحرانی کافیست؟

در این مقاله از وبسایت ایران ری اکشن می خواهیم در خصوص همین موضوع صحبت کنیم و بگوییم که چگونه می توان پاراگلایدر را در شرایط بحرانی کنترل کرد. اگر شما هم به این موضوع علاقه مند هستید، به اسکرول کردن این متن ادامه دهید.

شرایط بحرانی پرواز با پاراگلایدر چه هستند؟

آموزش کنترل پاراگلایدر

هر ورزشی ممکن است خطرات مخصوص به خود را داشته باشد. پاراگلایدر نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین دلیل باید درک خوبی نسبت به شرایط بحرانی پرواز داشته باشید.

برخی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است در حین پرواز با پاراگلایدر ممکن است پیش بیاید، شامل موارد زیر است:

 • عبور از منطقه امن فرود
 • برخورد با موانعی مثل درخت و ساختمان ها
 • احتمال برخورد با افراد در محل فرود
 • فرود اجباری در خیابان و برخورد با کابل های تلفن و برق
 • مواجهه با یک ترمال غیرمنتظره و انحراف از مسیر
 • افزایش غیرقابل کنترل سرعت پاراگلایدر
 • اختلال در اجزای مختلف پاراگلایدر مثل بال، ترمز و…

بروز چنین مشکلاتی، ممکن است برای هر خلبانی پیش بیاید. فرقی نمی کند که چقدر حرفه ای هستید، آنچه که مهم است، توان مقابله با این بحران ها و کنترل پاراگلایدر است که به مهارت بالایی نیاز دارد.

مقابله با بحران های پرواز با پاراگلایدر

وقتی که در حین پرواز با پاراگلایدر با یک بحران غیرمنتظره رو به رو می شوید، انتخاب های محدودی پیش رویتان است. شما باید از هر لحاظ نسبت به چالش های پیش رو آماده باشید و قبل از این، آموزش کنترل پاراگلایدر را به خوبی فرا گرفته باشید.

اما چگونه می توان ریسک بروز بحران را در حین پرواز با پاراگلایدر کاهش داد؟ در ادامه به چند مورد مهم اشاره کرده ایم:

 • اطلاعات دقیقی در مورد نقطه استال داشته باشید!

هر چقدر اطلاعات شما در مورد ساختار بال و پاراگلایدر دقیق تر باشد، کنترل بحران نیز ساده تر خواهد شد. اولین چیزی که باید یاد بگیرید، نقطه استال یا همان نقطه توقف بال است. نقطه استال، لحظه ای است که بال و خلبان از پرواز کردن متوقف می شوند. این دقیقاً همان لحظه ای است که بحران ایجاد شده و خلبان باید کنترل اوضاع را به دست بگیرد.

برای اینکه پاراگلایدر شما با موفقیت به زمین بنشیند، نیازمند چند پارامتر هستید:

 • شیب ملایمی که هیچ مانعی بر سر راهتان نباشد
 • باد ثابتی که سرعت آن حدود 20 کیلومتر در ساعت است
 • آویزان ماندن پاهای شما از هارنس که بدون آن، فرود آمدن امکان پذیر نیست.

حالا سوال اینجاست که چگونه می توان با درک دقیق نقطه توقف بال، فرود بی خطرتری را تجربه کرد؟

 • در ابتدا از ارتفاع های کوتاه 1 الی 3 متری بپرید و روی سطح زمین فرود بیایید
 • فلر کنید و آن را نگه دارید. ببینید چقدر طول می کشد تا استال گردد
 • دوباره همین روند را تکرار کنید

نکته: همیشه مطمئن شوید که بال را بالاتر از ارتفاعی که احتمال سقوط را بیشتر می کند، نگه ندارید!

 • فرود مداوم را تمرین کنید!

آموزش کنترل پاراگلایدر

یکی از روش هایی که به شما یاد می دهد چگونه بحران های پرواز را کنترل کنید و فرود ایمن تری داشته باشید، تمرین مداوم است. این موضوع باعث می شود که احتمال بروز استال را بهتر پیش بینی کنید و برای آن آماده باشید.

مثلا فرض کنید که از ارتفاع خیلی کمی پریده اید و در حین پرواز، متوجه شده اید که بال پاراگلایدر دچار انحراف شده و ثبات ندارد. گویی که هر لحظه ممکن است بچرخد و فرود بیاید.

اگر این کار را به طور مداوم تکرار کنید، هم می توانید موقعیت هایی که به بروز استال منجر می شوند را بهتر بشناسید، هم آسیب نخواهید دید. چرا که از ارتفاع بلندی نپریده اید.

 • جریان های هوایی را بهتر بشناسید!

یکی از اصلی ترین بحران های پرواز با پاراگلایدر، زمانی رخ می دهد که جریان های هوایی خلبان را غافلگیر می کنند. به همین دلیل شناخت دقیق این جریان های هوایی به کنترل پرواز کمک می کند.

مثلا در شرایطی که آب و هوا نامساعد باشد، بال پاراگلایدر زودتر متوقف خواهد شد. بنابراین به هنگام فرود در فضاهای باریک، احتیاط بیشتری داشته باشید.

در نهایت فراموش نکنید که شناخت ساختار بال به خلبان کمک می کند که وقوع استال را پیش بینی کرده و خطرات پرواز را کاشه دهد. مثلا زمانی که قرار است استال رخ دهد، بال شروع به لرزش می کند و خلبان ماهر متوجه می شود که لحظه ی وقوع استال نزدیک است. در نتیجه می تواند سرعت خود را کاهش دهد و پرواز ایمن تری داشته باشد.

 • عملکرد ترمزها را بهتر بشناسید!

بخش مهمی از بحران های پرواز به اختلال در عملکرد ترمزها مربوط می شود. برای اینکه از وقوع این بحران جلوگیری شود، باید ساختار ترمزها را بهتر بشناسید.

در انتهای لبه فرار بال ها، نیروی دِرَگ وجود دارد. وقتی که ترمز کشیده می شود، نیروی درگ افزایش پیدا می کند و سرعت هوایی نیز کمتر می شود و پاراگلایدر برای فرود آماده خواهد شد.

اساساً دو ترمز در دو طرف بال پاراگلایدر وجود دارد که با کشش هر یک از آنها، نیروی درگ در بال مربوطه بیشتر می شود و سرعت بال را کمتر می کند. این در حالیست که بال مخالف، سرعت بیشتری پیدا می کند. این اختلاف سرعت باعث می شود که چتر به سمتی بچرخد که ترمز کشیده شده است.

وقتی که ترمز به حالت اولیه برگردانده می شود، چتر هم در مسیر مستقیم به پرواز خود ادامه می دهد.

درک دقیق نیروی درگ باعث می شود که خلبان با ساختار بریک ها آشنا باشد و بداند که چگونه باید آن را کنترل کند.

سوالات رایج

آموزش کنترل پاراگلایدر

در ادامه به برخی از مهم ترین سوالات شما در خصوص آموزش کنترل پاراگلایدر اشاره کرده ایم:

 • آیا احتمال مرگ هم در پرواز با پاراگلایدر وجود دارد؟

متاسفانه حوادث زیادی به هنگام پرواز با پاراگلایدر رخ داده که بیشترشان به دلیل عدم مهارت خلبان بوده است. اگر آموزش کنترل پاراگلایدر به درستی انجام شود، این خطرات نیز کمتر خواهد شد.

 • تیک آف خطرناک تر است یا فرود؟

در صورتی که تمرین کافی در هر یک از مراحل پرواز نداشته باشید، می توانند خطرآفرین باشند. بنابراین مطمئن شوید که بهترین مربی پاراگلایدر را انتخاب کرده اید تا آموزش کنترل پاراگلایدر را به بهترین شکل ممکن دریافت کنید.

 • آیا برای کنترل پاراگلایدر به زور زیاد احتیاج است؟

گرچه توصیه می شود که خلبانان پاراگلایدر، آمادگی بدنی خوبی داشته باشند اما صحبتی از زور زیاد نمی شود. در واقع برای کنترل پاراگلایدر نیازی نیست که فشار زیادی به خود وارد کنید. آن چیزی که اهمیت دارد، مهارت و ظرافت در کنترل این وسیله ی پروازی است.

نتیجه گیری

در نهایت باید بگوییم که آموزش کنترل پاراگلایدر، بخش مهمی از مسیر شما به عنوان هنرجوی خلبانی پاراگلایدر است. هر چقدر که آموزش های بهتری دریافت کنید، در آینده به خلبان ماهرتری تبدیل می شوید و احتمال بروز خطرات پرواز نیز کمتر خواهد شد.

در آخر امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

شما می توانید جهت رزرو دوره های آموزش پاراگلایدر از طریق سایت تهران ری اکشن اقدام کنید.

جهت رزرو پروازهای تفریحی از طریق سایت پاراگلایدر تهران اقدام کنید.