کلاس پاراگلایدر

کلاس پاراگلایدر مخصوص افرادی است که عاشق پرواز کردن هستند. پاراگلایدر سواری می تواند یک نقطه عطف در زندگی شما باشد. اما اگر می خواهید به تنهایی از این تجربه شگفت انگیز لذت ببرید و بال های خودتان را بگشایید، باید در کلاس های آموزش پاراگلایدر شرکت کنید.

البته توجه داشته باشید که برخی از افراد مفهوم کلاس پاراگلایدر را با کلاسبندی چترهای پاراگلایدر اشتباه می گیرند، به همین خاطر لازم است اشاره کنیم که منظور ما در این مقاله از کلاس پاراگلایدر در واقع کلاس آموزش پاراگلایدر است. در مقاله انواع چتر پاراگلایدر به کلاسبندی بال ها نیز خواهیم پرداخت.

با آکادمی ایران ری اکشن همراه باشید تا با هم به بررسی بیشتر کلاس های پاراگلایدر بپردازیم.

کلاس آموزش پاراگلایدر

پاراگلایدر سواری می تواند یکی از لذتبخش ترین تجاربی باشد که در زندگی خود پشت سر می گذارید. جذابیت پرواز با پاراگلایدر به قدری زیاد است که ممکن است اگر تا آخر عمر هم هر روز این کار را انجام دهید از آن خسته نشوید!

با پاراگلایدر مثل یک پرنده آزاد در آسمان موج می خورید و سوار بر باد حس رهایی واقعی را با ذره ذره وجود خود احساس خواهید کرد. پس هشدار : پاراگلایدر اعتیاد آور است!

اگر تا به حال تجربه پاراگلایدر سواری نداشته اید توصیه می کنیم قبل از ثبت نام در کلاس های آموزشی ابتدا پروازهای تفریحی دو نفره انجام دهید. این کار باعث می شود تا در وهله اول خودتان را بسنجید و ببیند که آیا اصلا علاقه ای به پاراگلایدر سواری دارید یا خیر. اگر دیدید که شوق پرواز در شما جوانه زده و دیگر نمی توانید ذهن خودتان را از آن خالی کنید، وقت ثبت نام در کلاس پاراگلایدر رسیده است.

خوشبختانه در تهران کلاس پاراگلایدر برگزار می شود. اتفاقا مربیان خوبی مانند استاد پوریا غلامی نیز حضور دارند که به صورت کاملا حرفه ای و در تمامی مقاطع، آموزش پاراگلایدر را انجام می دهند. تهران همچنین به عنوان یک اقلیم کوهستانی شرایط مناسبی برای پاراگلایدر سواری دارد. چون هم دارای ارتفاعات مختلف برای پرواز است است و هم مملو از زمین های وسیع خالی برای فرود. به همین خاطر هم هست که در تهران چندین سایت پروازی مختلف تأسیس شده است.

برای یادگیری پرواز با پاراگلایدر یک کلاس وجود ندارد! به عبارت دیگر یک دوره مشخص وجود ندارد که در آن شرکت کنید و بعد از اتمام دوره بتوانید به صورت حرفه ای با پاراگلایدر پرواز کنید، بلکه آموزش پاراگلایدر سطح بندی شده است و به کلاس های مختلفی تقسیم می شود.

شما برای اینکه بتوانید به یک خلبان حرفه ای پاراگلایدر تبدیل شوید باید در چندین کلاس شرکت کنید. به عبارت ساده تر، آموزش پاراگلایدر مانند آموزش رانندگی نیست، بلکه بیشتر به آموزش زبان شباهت دارد. درست مانند زبان انگلیسی که سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته دارد، کلاس پاراگلایدر هم اینگونه است.

کلاس پاراگلایدر

کلاس پاراگلایدر

دوره های آموزش پاراگلایدر

کلاس پاراگلایدر به صورت کلی به 4 دوره اصلی و 4 دوره تکمیلی تقسیم بندی می شود. برای اینکه در ایران مجوز پاراگلایدر سواری داشته باشید باید گواهینامه پاراگلایدر بگیرید. در پایان هر کدام از دوره های آموزشی نیز گواهینامه مخصوص آن دوره را می گیرید. این گواهینامه علاوه بر اینکه برای گرفتن اجازه پرواز ضروری است، برای شرکت در دوره های بالاتر نیز لازم است.

دوره های اصلی آموزش پاراگلایدر عبارتند از:

  • دوره مبتدی – در دوره مبتنی یا Beginner با اصول اولیه پاراگلایدر سواری، مباحث ابتدایی تئوری و تمرین های ساده عملی آشنا خواهید شد. در این دوره با تجهیزات و بخش های مختلف پاراگلایدر آشنا می شوید و یاد می گیرید که چگونه چتر را روی زمین پهن کنید، چگونه آن را روی زمین کنترل کنید، چگونه تیک آف و فرود های ساده انجام دهید. در انتهای دوره مبتدی می توانید پروازهای سولو ساده را تحت نظارت مربی انجام دهید.
  • دوره مستقل – در دوره مستقل یا Novice یاد می گیرید که چگونه بدون نظارت مربی به تنهایی و به صورت مستقل پروازهای تفریحی تک نفره با پاراگلایدر انجام دهید و به قول معروف از پس خودتان بربیایید.
  • دوره متوسطه – این دوره که به دوره Intermediate هم معروف است مخصوص افرادی طراحی شده که قصد دارند پا را از پروازهای تفریحی تک نفره فراتر گذاشته و به صورت حرفه ای پاراگلایدر سواری کنند. این مرحله از آموزش پاراگلایدر مخصوص افراد نیمه حرفه ای است که خودشان را برای گرفتن گواهینامه دوره پیشرفته آماده می کنند.
  • دوره پیشرفته – دوره Advance آموزش پاراگلایدر ویژه خلبان های حرفه ای است که قصد دارند در مسابقات شرکت کنند و به گواهینامه این دوره نیاز دارند. در این دوره بیشتر روی پروازهای مسافت (کراس کانتری) تمرکز می کند و فوت و فن های تکنیک های مختلف پرواز را به خلبان آموزش می دهد.

علاوه بر دوره های اصلی، آموزش پاراگلایدر از چند دوره تکمیلی هم تشکیل شده است که عبارتند از:

  • دوره امنیت پرواز – این دوره که موسوم به SIV است بعد از دوره مستقل ارائه می شود. با شرکت در این دوره شرایط ناپایدار پروازی برای شما بازسازی شده و مهارت های لازم برای کنترل چتر در این شرایط به شما آموزش داده می شود. افرادی که فقط قصد پرواز تفریحی تک نفره دارند بهتر است در این دوره شرکت کنند تا تجربه بیشتری کسب کنند. البته افرادی که قصد دارند به یک خلبان حرفه ای تبدیل شوند هم به گواهینامه این دوره احتیاج خواهند داشت. چون پیش نیاز دوره متوسطه است.
  • دوره تندم – Tandem به معنی پروازهای دو نفره است. افرادی که قصد دارند از پاراگلایدر سواری کسب درآمد کنند و به عنوان خلبان برای مسافران پروازهای تفریحی انجام دهند، باید حتما گواهینامه دوره تندم را بگیرند تا مهارت های لازم برای مسافر زدن روی پاراگلایدر را فرا بگیرند.
  • دوره آکروباسی – این دوره مخصوص خلبان هایی است که قصد دارند هیجان بیشتری را تجربه کنند و می خواهند مانورهای پیچیده انجام دهند. در دوره آکروباسی همچنین چندین مانور نمایشی و هیجان انگیز را یاد خواهید گرفت.
  • دوره مربیگری – این دوره به ندرت در ایران برگزار می شود. اما اگر قصد دارید روزی مربی پاراگلایدر شوید، باید با در دست داشتن گواهینامه دوره پیشرفته، در این دوره نیز شرکت کنید تا مجوز لازم را دریافت نمایید.

این ها دوره های تشکیل دهنده کلاس پاراگلایدر در تهران هستند. تمامی این دوره ها در آکادمی ایران ری اکشن توسط استاد ارشد پوریا غلامی، با بهترین کیفیت آموزش داده می شوند.

کلاس پاراگلایدر

کلاس پاراگلایدر

سوالات متداول

کلاس آموزشی پاراگلایدر تحت نظارت چه سازمانی برگزار می شود؟

پاراگلایدر سواری و کلاس های آموزشی آن در ایران تحت نظارت دو نهاد انجمن ورزش های هوایی و سازمان هواپیمایی کشور است. سیلابس های آموزشی کلاس پاراگلایدر توسط انجمن ورزش های هوایی مشخص شده و گواهینامه پاراگلایدر نیز توسط سازمان هواپیمایی کشور صادر می شود. به همین خاطر ساختار کلاس ها استاندارد و رسمی است.

آیا با گواهینامه پاراگلایدر می توانم در خارج از کشور هم پرواز کنم؟

برای پرواز با اراگلایدر در سایر کشورها الزاماً نیازی به اجازه رسمی ندارید. اما برخی از کشورهای دیگر هم هستند که مانند ایران از شما اجازه پرواز می خواهند. برای این کار طبیعتا به یک گواهینامه رسمی نیاز دارید. گواهینامه هایی که توسط مراجع ایرانی صادر می شوند متأسفانه مورد قبول سازمان های بین المللی نیستند. اما شما می توانید در ایران برای گرفتن گواهینامه بین المللی پاراگلایدر اقدام کرده و گواهینامه FAI یا APPI بگیرید.

سایت های پاراگلایدر تهران کجا هستند؟

سایت های پروازی زیادی در تهران وجود دارند. از جمله سایت شهران و وردآورد. البته سایت های پردیس، امام زاده هاشم، آبسرد و سوپای کرج هم هستند. بیشتر کلاس های آموزش پاراگلایدر در سایت های شهران (جنت آباد دشمالی) و وردآورد (همت – شهید عسگری) برگزار می شوند.

آیا برای شرکت در کلاس پاراگلایدر باید تجهیزات خریداری کنم؟

در دوره مبتدی نیازی به خریدن تجهیزات ندارید، چون آکادمی ایران ری اکشن تمامی تجهیزات اصلی شامل چتر، هارنس (صندلی)، کلاه ایمنی و چتر نجات را در اختیار شما قرار می دهد. اما از دوره مستقل به بعد باید خودتان اقدام به خرید تجهیزات شخصی بکنید. در دوره مبتدی کافیست لباس و کفش مناسب، دستکش و عینک آفتابی و قمقمه همراه داشته باشید.

هزینه کلاس پاراگلایدر چقدر است؟

هزینه شرکت در کلاس آموزش پاراگلایدر بسته به دوره های آموزشی می تواند متغیر باشد. طبیعتا مسائلی همچون تعداد جلسات و مهارت های شما نیز روی هزینه دوره ها تاثیرگذار است. با این وجود به صورت میانگین در سال 1402، هزینه هر دوره آموزشی پاراگلایدر بین 20 تا 25 میلیون تومان است. البته این جدای از هزینه خرید تجهیزات پاراگلایدر است.

البته ممکن است قیمت های اندکی کمتر از این هم پیدا کنید اما توصیه می کنیم کیفیت دوره آموزشی را فدای قیمت نکنید. اگر به درستی پاراگلایدر سواری را آموزش نبینید ممکن است جان خود را به خطر بیندازید. پس بهتر است به یک مربی با سابقه و حرفه ای اعتماد کنید.

بهترین مربی پاراگلایدر کیست؟

یک مربی پاراگلایدر خوب کسی است که گواهینامه های رسمی پاراگلایدر را داشته باشد. تعارف نکنید و از مربی بخواهید کارت گواهینامه دوره پیشرفته و دوره مربیگری خود را به شما نشان دهد. همچنین تمام خلبان های پاراگلایدر یک لاگ بوک دارند که تعداد ساعت های پرواز آنان را نشان می دهد. پس آن را نیز از مربی بگیرید و ببینید که چند ساعت تجربه پرواز داشته است.

همچنین می توانید سابقه مربیگری او را نیز بررسی کرده و با شاگردان قبلی او مشورت کنید. استاد پوریا غلامی بیش از 15 سال سابقه پرواز دارند و چندین خلبان حرفه ای پاراگلایدر را تربیت کرده اند. پس می توانید با خیالی آسوده در دوره های آموزشی ایشان شرکت کنید.

هزینه خرید تجهیزات پاراگلایدر چقدر است؟

پاراگلایدر می‌تواند تجهیزات متنوعی داشته باشد اما اصلی ترین و ضروری ترین آن ها برای مراحل پروازهای تفریحی تک نفره و مستقل چتر، هارنس، چتر نجات و کلاه ایمنی است. البته در مراحل بالاتر به لوازم دیگری همچون بیسیم، وریومتر، چی‌پی‌اس و غیره نیز احتیاج پیدا خواهید کرد. به صورت کلی میانگین هزینه خرید تجهیزات پاراگلایدر بین 4 تا 6 هزار دلار است. البته با خرید تجهیزات تکمیلی یا خرید تجهیزات درجه یک این هزینه می تواند تا 10 هزار دلار هم برسد.

اگر تجهیزات را به صورت دست دوم (به شرایط سلامت) خریداری کنید بین 30 تا 40 درصد ارزان تر تمام می شود.

کلاس پاراگلایدر

کلاس پاراگلایدر

نتیجه گیری

برای اینکه بتوانید به تنهایی با پاراگلایدر پرواز کنید باید در کلاس پاراگلایدر شرکت کرده و گواهینامه  رسمی هر دوره آموزشی را دریافت کنید. کلاس پاراگلایدر سطح بندی شده است و در دوره های مختلفی از مبتدی تا پیشرفته برگزار می شود. زمان کلاس ها متغیر بوده و با زمان آزاد شما هماهنگ می شود. شما می توانید تمام دوره های آموزش پاراگلایدر را در آکادمی ایران ری اکشن تحت نظارت بهترین و مجرب ترین مربیان حرفه ای پشت سر بگذارید.