Project Description

دوره امنیت پرواز پاراگلایدر SIV

تنها راه ممکن یادگیری مقابله با شرایط ناپایدار در پرواز با پاراگلایدر، حضور در دوره امنیت پرواز یا SIV است که توسط مربی با تجربه برگزار شود.

SIV مخفف عبارت فرانسوی “Simulation d’Incident en Vol” و ترجمه انگلیسی آن simulating unstable situations in flight است که به معنای شبیه سازی شرایط ناپایدار در پرواز می باشد.

دوره امنیت پرواز 4

موارد آموزشی دوره امنیت پرواز و الزامات:

در دوره امنیت پرواز پاراگلایدر یاد خواهید گرفت که چگونه بال خود را کنترل کنید و دستورات صحیح را در شرایط ناپایدار و بحرانی به بال بدهید و به تدربج شرایط و مانوورهای سخت تر را شبیه سازی و تمرین خواهید نمود. همه تمرینات دوره امنیت پرواز باید بر روی آب انجام شود. استفاده از جلیقه نجات، بیسیم، دوربین فیلمبرداری ورزشی و قایق های پشتیبانی ضروری است. فرود در آب هرگز 100 درصد امن نیست و بنابراین باید تمهیدات کافی در این خصوص پیش بینی شده باشد.

امنیت پرواز 3

الزام شرکت در دوره امنیت پرواز پاراگلایدر SIV

شرکت در دوره امنیت پرواز پاراگلایدر SIV برای رشد سطح پروازی یک خلبان لازم و ضروری است. مهارت های “Active flying”  یا خلبانی فعال که در قالب دوره های امنیت پرواز به دست می آید بسیار مهم است، زیرا این امر باعث می شود که از بسیاری از حوادث که ناشی از وضعیت های ناپایدار می باشد جلوگیری شود. یک دوره امنیت پرواز خوب SIV دوره ای است که هم کیفیت محتوای خوبی داشته باشد و هم به خوبی آموزش داده شود و شما را با رفتارهای بالتان آشنا نماید و در طی تمرینات توسط بازخوردهای گوناگونی که دریافت میکنید به توانایی کنترل بال در شرایط بحرانی نظیر اسپین یا تاک و … برسید.

دوره امنیت پرواز SIV باید با توجه به نیازهای و تجربه های قبلی شما برگزار شود و مانوور ها باید باعث پیشرفت شما بشوند. پس در خصوص هر هنرجو ممکن است مربی رویکرد منحصر بفردی را در پیش بگیرد و به اصطلاح یک نسخه واحد را برای همه نپیچد. اجرای یک دوره بد امنیت پرواز SIV ممکن است چیزی به شما یاد ندهد و تاثیر منفی در رشد سطح پروازی شما داشته باشد.

هدف دوره امنیت پرواز چیست ؟

در مورد اینکه چرا میخواهید در یک دوره SIV یا امنیت پرواز پاراگلایدر شرکت کنید و به چه چیزی میخواهید در پایان دوره برسید، باید کاملا توجیه باشید.

هدف SIV این است که به شما در مورد ویژگی ها و رفتارهای بالتان در شرایط بحرانی آموزش دهد. خواهید آموخت که در هر کدام از شرایط بحرانی چه چیزی را حس می کنید و چگونه باید فرامین صحیح برای اینکه بال را به حالت عادی در بیاوریم انجام داده شود.

دوره امنیت پرواز SIV همچنین به شما یاد می دهد که تشخیص دهید چه زمانی باید از ریکاوری بال خود نا امید شوید و از چتر کمکی خود استفاده کنید.

کمکی

باید این را بدانید که دوره SIV برای تدریس پرواز در شرایط عادی با پاراگلایدر طراحی نشده و همچنین در این دوره هدف ما یاد دادن نحوه اجرای مانورهای آکروباسی نیست. بنابراین با توجه به مطالب گفته شده تصورات و انتظار صحیحی از دلیل حضور در دوره امنیت پرواز داشته باشید. با توجه به سطح پرواز و تجربیات قبلی شما ممکن است بیش از یک دوره امنیت پرواز برای پوشش آموزش تمامی شرایط ناپایدار نیاز باشد.

شرایط کلی وسایل در دوره امنیت پرواز پاراگلایدر SIV

قبل از شروع یک دوره امنیت پرواز پاراگلایدر SIV اطمینان حاصل کنید که تجهیزاتتان در وضعیت خوبی  قرار دارند.

مانورهای دوره SIV می تواند فشارهای شدیدی را بر روی تمام قسمتهای تجهیزات وارد آورد. مطمئن شوید که اندازه چتر نجاتتان مناسب  است و به صورت صحیح درون هارنس جمع آوری شده است. اگر شک دارید حتما قبل از دوره به مربی خود اطلاع دهید تا وضعیت چتر کمکی تان را بررسی نماید. تمرینات SIV پاراگلایدر برای شناخت صحیح از تکنیک ها و عکس العمل هایتان در پرواز است و به شما کمک می کند تجهیزات و بالتان را بهتر بشناسید. به خاطر داشته باشید که یک دوره SIV جایی نیست که شما را با یک بال جدید آشنا کند. شما اگر از قبل با ویژگی های پرواز طبیعی خود آشنا باشید و رفتار بالتان را تا حدودی بشناسید، از این دوره بهره بیشتری خواهید برد.

مانوررهایی نظیر اسپین ، کشیدن چتر کمکی ، انواع مانوورهای نمایشی و یا ترکیب  مانوورها مانند اسپیرال دایو همراه با بیگ ایرز جزو موارد تدریس و اهداف برگزاری دوره امنیت پرواز نمی باشد.

سیلابس دوره امنیت پرواز SIV را حتما مطالعه کنید

تأیید کنید که دوره SIV انتخاب شده شما می تواند تمامی آموزش ها و توصیه ها را انجام دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر وارد بخش سیلابس دوره شوید.

سیلابس دوره‌ آموزشی امنیت پرواز پاراگلایدر | SIV

الف ) موارد آموزش عملی دوره امنیت پرواز SIV :

حداقل 10 پرواز مطابق موارد زیر:

 1. چک قبل و بعد پرواز
 2. آنالیز شرایط هوا بر روی سایت: Wind Shadow & Wind Gradient, lift , sink , laminar air ,turbulence , rotor
 3. اجرای یک پرواز آزاد در سایت پروازی جهت آشنایی با سایت و منطقه  landing
 4. Pass straight & level flight
 5. Steep turn
 6. unstability in Pitch Axes
 7. Pass the Stability in Pitch Axes
 8. unstability in Roll Axes
 9. Pass the Stability in Roll Axes
 10. Big ears & turn 360, 180, 90
 11. Spiral Dive to the left & right :good recovery , Lead in , Lead out
 12. Asymmetric Tuck <50% right & left : good recovery , Lead in , Lead out
 13. Asymmetric Tuck <50% right & left : good recovery , Lead in , Lead out با different harness setting
 14. Asymmetric Tuck >50% right & left : good recovery , Lead in , Lead out
 15. wing over : good recovery , Lead in , Lead out
 16. B-line stall : good recovery , Lead in , Lead out
 17. Search for stall point with brakes & recovery
 18. Full Stall :goodrecovery , Lead in , Lead out
 19. Deep Stall :goodrecovery , Lead in , Lead out
 20. Spin:goodrecovery , Lead in , Lead out
 21. ثبت پرواز در دفترچه ثبت پرواز ( Log book )

**در زمانی که هنرجو قادر به انجام صحیح هر یک از مانوورها نباشد با پرواز دو نفره همراه با مربی آموزش داده میشود و در همان پرواز دو نفره فرامین در دست هنرجو قرار دارد و با کمک و توضیحات مربی کلیه نواقص را بر طرف می نماید و پس از آن پرواز هنرجو باز بصورت تنها مانور را اجرا می نماید و دیگر نگرانی از اجرا مانوورهایی که توانائیش را در قبل نداشت را ندارد**

**بنا به بعضی دلایل آموزشی مانورهایی بمانند deep stall , Spin , کشیدن چتر کمکی ، Cravat و cascade انجام نمیشود مگر آنکه بنا به رفتار بال مجبور به اجرای آن در دوره اولیه آموزشی بشویم**

قوانین برگزاری دوره امنیت پرواز SIV :

 1. در صورت صلاحدید مربی قابلیت اجرای مانور های سطوح میانی و پایین در سطح بالاتر نیز وجود دارد اما تاکید میگردد مانور های هر سطح هرگز نباید در سطح ارتفاع پایین تر آموزش داده شود.
 2. کلیه مانور ها در ارتفاع 100 متر AGL باید پایان پذیرد و فرمان Safe Landing بدون اجرای هر گونه مانور SIV دیگر صادر گردد.
 3. کلیه پرواز ها باید بطور کامل توسط دوربین همراه خلبان فیلم برداری گردد.
 4. اجرای Briefing و De-Briefing قبل و بعد از هر پرواز و انجام Troubleshootingبا استفاده از ویدئو های گرفته شده در طول روز در پایان هر روز از تمرین الزامیست.

ب ) موارد آموزش تئوری دوره امنیت پرواز SIV :

 1. بررسی ویدئو و انجام Demonstration مانور های دوره پیش از شروع دوره در کلاس تئوری با مدت زمان حداقل 4 ساعت الزامیست.
 2. HALT
 3. بررسی شیوه استفاده از چتر کمکی ، انجام یک مرتبه Deploy روی زمین و یا با استفاده از Zip-Line الزامیست.
 4. ریپک کمکی توسط مربی پیش از انجام دوره الزامیست.

برای دیدن پیشنیازها و الزامات دوره وارد بخش الزامات دوره شوید

الزامات دوره آموزش امنیت پرواز | SIV

پیش نیازها و الزامات این دوره عبارتند از:

داشتن حداقل 50 پرواز بلند دارا بودن گواهینامه دوره مستقل و یا شرکت در دوره متوسطه

لوازم الزامی :

-1 بال پاراگلایدر دارای استاندارد EN و یا LTF با حداکثر زمان کارکرد 5 سال و یا 100 ساعت و

یا تایید دستگاه تست.

-2 هارنس : دارای استاندارد EN الزامیست.

-3 کلاه ایمنی : کلاه ایمنی دارای استاندارد EN966

-4 کمکی : دارای استاندارد EN و یا LTF مطابق با Total Weight in flight

-5 بیسیم : استفاده از 2 دستگاه بیسیم و هد ست الزامیست.

-6 جلیقه نجات

-6 لباس ،پوتین و دستکش:  با صلاحدید مربی

-7 حضور قایق نجات در محل

محل اجرای دوره : کلیه تمرینات حتما” بر سطح آب انجام گیرد.

در فصل تابستان در سواحل شمال کشور نظیر ساحل جویبار ، رودسر ، امیر کیاسر و در فصل زمستان در سواحل جزیره ناز قشم برگزار میگردد. همچنین تورهای آموزشی خارج از کشور در ترکیه و در شهر اولودنیز انجام می شود.

بیمه :

-1 مربی ملزم به داشتن بیمه مسئولیت مدنی مربیان پاراگلایدر با تاریخ معتبر و افزودن نام هنرجو

در لیست بیمه خود و ارائه یک کپی به هنرجو میباشد.

-2 هنرجو ملزم به تهیه بیمه از فدراسیون پزشکی ورزشی و داشتن بیمه حوادث انفرادی معتبر و

ارائه یک کپی از بیمه نامه ها به مربی میباشد.

هزینه دوره آموزش پاراگلایدر امنیت پرواز چهار میلیون تومان می باشد.

پرداخت به صورت نقدی

سایر دوره‌های آموزشی پاراگلایدر

2021-04-14T23:27:53+04:30

دوره پاراگلایدر مستقل | Novice

در این دوره با توجه به پیشرفت و مهارت کسب شده هنرجو در دوره مقدماتی یا (Beginer) ، نیاز به یادگیری دقیقتر و حرفه ای تر پرواز با پاراگلایدر برای پروازی امن تر و زیباتر خواهیم داشت. در این دوره هنرجو از حالت مبتدی خارج و مربی با توجه به وقت بیشتر شروع به یاد دادن دقیقتر و رفع ایرادهای بیشتر با هنرجو خواهد کرد.

2021-04-14T23:35:48+04:30

دوره پاراگلایدر متوسطه | Intermediate

پس از کسب مهارت های لازم در دوره مستقل حالا نوبت به آن رسیده تا سطح پروازی شما افزایش یابد. انجام تیک آف های امن تر و تکنیکی تا پروازهای طولانی در دیواره و ترمال همراه با کسب دانش تئوری مختص این دوره از اهداف برگزاری این دوره می باشد.

2021-04-14T23:39:47+04:30

دوره امنیت پرواز پاراگلایدر | SIV

در این دوره یاد خواهید گرفت که چگونه بال خود را کنترل کنید و دستورات صحیح را در شرایط ناپایدار و بحرانی به بال بدهید و به تدربج شرایط و مانوورهای سخت تر را شبیه سازی و تمرین خواهید نمود. همه این تمرینات باید بر روی آب انجام شود. استفاده از جلیقه نجات، بیسیم، دوربین فیلمبرداری ورزشی و قایق های پشتیبانی در این دوره ضروری است

2021-04-14T23:19:27+04:30

دوره پاراگلایدر مبتدی | beginner

دوره آموزش پاراگلایدر مبتدی برای آن دسته از هنرجویانی است که برای اولین بار می خواهند آموزش پاراگلایدر را آغاز کنند. در این دوره هنرجو با مفاهیم اولیه و نیز تجهیزات آشنایی پیدا کرده و تمرینات اولیه را در سایت شهید عسگری تهران واقع در محدوده وردآورد برای شروع پروازها انجام خواهد داد. و در نهایت با انجام حداقل 3 پرواز بلند گواهینامه خلبانی خود را دریافت خواهند کرد.