Project Description

آموزش پاراگلایدر در تهران

آموزش پاراگلایدر دوره مبتدی (Beginner):

دوره آموزش پاراگلایدر مبتدی برای آن دسته از هنرجویانی است که برای اولین بار می خواهند آموزش پاراگلایدر را آغاز کنند. در این دوره هنرجو با مفاهیم اولیه و نیز تجهیزات آشنایی پیدا کرده و تمرینات اولیه را در سایت شهید عسگری تهران واقع در محدوده وردآورد برای شروع پروازها انجام خواهد داد. و در نهایت با انجام حداقل 3 پرواز بلند گواهینامه خلبانی خود را دریافت خواهند کرد.

 تئوری پاراگلایدر دوره مقدماتی :

برای یادگیری مهارتهای پرواز نیازمند فراگیری و درک مفاهیم و اصطلاحات پرواز هستیم. از این رو اولین مرحله برای آموزش پاراگلایدر فراگیری این مفاهیم است. مطالب مورد نیاز برای هنرجو در طول دوره و به تناسب پیشرفت هنرجو در طی کلاس های آموزشی برای او تشریح می شود. سیلابس مطالب تئوری دوره مقدماتی آموزش پاراگلایدر به شرح زیر می باشد :

سیلابس تئوری دوره آموزش پاراگلایدر مبتدی :

الف) تاريخچه پاراگلايدر:

 1. معرفی و تعريف ورزشهای هوايی
 2. آناليز اسم پاراگلايدر و ورزش پاراگلايدينگ

ب) مبانی اوليه آيروديناميك پاراگلایدر:

 1. اجزاء تشکیل دهنده پاراگلایدر
 2. تعريف Airfoil و اسامی تشكيل دهندهآن
 3. تعريف Airflow
 4. تعریف Aerodynamic و ترسيم نيروهای آئروديناميکی
 5. آزمايشVenturi
 6. قانون برنولی ( Bernoulli Principle)
 7. خاصيت واگرايی و همگرايی در سيالات
 8. تطابق قانون برنولی بر رویAirfoil
 9. توضيح و تاثير نيروی Weightو انرژی پتانسيل در پرواز با پاراگلايدر
 10. باد نسبی ( Relative Wind )
 11. مسير پرواز (  Fly Path) ، خط افق (Horizontal ) ، خط وتر (  Chord Line)
 12. زوايا در پرواز( Angle of Attack , Glide Angle , Attitude )
 13. انواع سرعت در پرواز : Wind Speed , Ground Speed , Air Speed
 14. تعريف Fly Domain و انواع Air Speed
 15. دليل Take Off و Landing  رو به باد
 16. تعريف Stall و Flare Out و تفاوتشان
 17. تعريف Drag
 18. تعريف Turbulence
 19. روشهای كنترل و هدايت پاراگلايدر : Center Of Gravity  وBrakes
 20. طبقه بندی پاراگلايدر ها و مهارتهای خلبانی و  مراكزTest  و استاندارد در پرواز با پاراگلايدر
 21. Traffic Pattern شامل : PTU , PTL , PT8 , PT
 22. Side Effect

 تمرینات عملی دوره آموزش پاراگلایدر مبتدی :

مرحله اول آموزش :

در دوره عملی آموزش پاراگلایدر مبتدی اولین مرحله آشنایی با وسایل و قسمت های مختلف آن و نیز نحوه پوشیدن و اتصال تجهیزات می باشد. یک هنرجو باید بتواند به درستی قسمتهای مختلف وسایل را بشناسد و از آنها استفاده نماید. در این مرحله هنرجو یاد میگیرد که چگونه چتر خود را باز کند و چتر خود را بررسی نماید. همچنین نحوه انجام درست اتصالات را فرا می گیرد. در ادامه برای انجام تمرینات هنرجو می آموزد که در کجا و به چه سمتی بال خود را برای شروع تیک آف پهن نماید.

مرحله دوم آموزش :

مربی در این مرحله به هنرجو توضیحاتی را در خصوص نحوه در دست گرفتن بال و پوزیشن درست تیک آف خواهد داد. سپس نحوه انجام تیک آف بعد از توضیحات کافی به صورت عملی اجرا می شود و هنرجو بال را روی سر خود می کشد و بعد از انجام طی مسافتی در جهت مشخص شده بال را متوقف می سازد و به روی زمین می خواباند. در این مرحله مربی  نحوه جمع کردن بال به صورت موقت را جهت برگشت به نقطه شروع به هنرجو خواهد آموخت. این مراحل حداکثر تا 7 جلسه تکرار خواهد شد که به آن بال کشی یا چتر کشی نیز می گویند. هدف از این مرحله آموزش نحوه صحیح تیک آف و کنترل بال در بالای سر حین دویدن، برای شبیه سازی فرآیند تیک آف می باشد.

مرحله سوم آموزش :

پس از کسب مهارت های مراحل قبلی هنرجو جهت اجرای این مهارتهای حین پرواز به تپه کوتاه آموزشی که حدود 20 متر ارتفاع دارد برده می شود. این سایت کوتاه آموزشی که در آبیک واقع شده است هنرجو را قادر می سازد تا بارها و بارها فرآیند تیک آف و لندینگ (فرود) را همراه با فرمان دادن درست به چتر طی پروازی کوتاه تجربه نماید. در این مرحله مربی نقش ویژه ای را در اصلاح خطاهای هنرجو خواهد داشت و همچنین خواهد دانست که سرعت و درستی انجام فرامینی که به هنرجو می دهد تا چه اندازه است. این مرحله حداقل 2 روز به طول می انجامد و دست کم 12 پرواز کوتاه را شامل می شود.

مرحله چهارم آموزش:

اکنون هنرجو  با توجه به مهارت های آموخته شده آماده پروازهای بلند است. ولی برای آن که مربی از همه چیز اطمینان حاصل کند یک پرواز دو نفره همراه با هنرجو خواهد داشت. در این پرواز دو نفره بعد از شروع پرواز مربی هدایت پاراگلایدر را تا مرحله قبل از فرود به هنرجو می سپارد و خود بر نحوه درست اجرای فرامین نظارت میکند و هر گونه ایرادات احتمالی را با هنرجو در میان می گذارد. با انجام این پرواز هنرجو آماده پرواز بلند انفرادی یا سولویی می باشد.

مرحله پنجم آموزش:

در این مرحله هنرجو به کمک هدایت از طریق بیسیم و توسط 2 مربی که در نقطه تیک آف و لندینگ مستقر هستند اولین پرواز بلند انفرادی خود را تجربه خواهد کرد. مربی حاضر در تیک آف بعد از چک کردن وسایل و نحوه اتصال تجهیزات و شرایط هوا به هنرجو کمک خواهد کرد تا تیک آف نماید و از طریق بیسیم راهنمایی های اولیه را بعد از شروع پرواز انجام خواهد داد. بعد از طی مسافت کوتاهی مربی حاضر در محل فرود هدایت هنرجو را به عهده میگیرد.. هنرجو در طول این پرواز باید به دقت به صحبت های مربی گوش کرده و فرامین را اجرا نماید. در نهایت با فرودی لذتبخش اولین پرواز بلند هنرجو به اتمام می رسد و او سولو می شود.

توجه : در بین جوامع پروازی رسم بر این است که بعد از انجام اولین پرواز سولویی به روی او آب ریخته شود. پس در تجهیزاتتان حتما حوله به همراه داشته باشید .

این مرحله نیز حداقل شامل 3 پرواز بلند خواهد بود که پس از آن هنرجو اولین گواهینامه خلبانی خود را دریافت خواهد کرد.

نکته : هنرجویان تا قبل از گرفتن گواهینامه خلبانی دوره نوایس حق پرواز بدون حضور مربی در سایت را نخواهند داشت. زیرا فعلا نیازمند راهنمایی های مربی هستند تا به سطح مستقل برسند.

ج) سيلابس عملی آموزش پاراگلایدر دوره مبتدی

 1. تمرینات زمین هموار           حداقل 4 جلسه حداقل در 3 روز
 2. تمرینات شیب و تپه           حداقل 2 روز و حداقل 12 پرواز
 3. پرواز دونفره                      حداقل 1 پروازبا مربی
 4. پرواز بلند                         حداقل 3 پرواز بلند

مدرسین دوره مبتدی آموزش پاراگلایدر

پوریا غلامی
پوریا غلامیمدرس دوره
خلبان پرواز تفریحی پاراگلایدر و مربی پاراگلایدر
امیر زندیه
امیر زندیهمدرس دوره
خلبان پرواز تفریحی پاراگلایدر و مربی پاراگلایدر
حسین اکبری
حسین اکبریمدرس دوره
خلبان پرواز تفریحی پاراگلایدر و مربی پاراگلایدر
محمد ترکاشوند
محمد ترکاشوندمدرس دوره
خلبان پرواز تفریحی پاراگلایدر و مربی پاراگلایدر

همین امروز آموزش پاراگلایدر رو شروع کنید

با فراگیری اصولی مهارتهای پرواز از بودن در آسمان لذت ببرید

[contact-form-7 id=”1944″ title=”Enquiry_Fa”]